O nas

Jesteśmy młodym zespołem. Znamy się i lubimy od dawna. Dopiero gdzieś w 2021 roku zaświtało nam, by połączyć siły i przekuć sąsiedzką akcję pomocy potrzebującym seniorom, rodzinom wielodzietnym, osobom niepełnosprawnym i zagrożonym wykluczeniem społecznym w przedsięwzięcie pod nazwą fundacja. Aktualnie opiekujemy się ponad 50 osobami z Wrocławia i okolicy, ale również z innych miast.

Naszym patronem jest ratel, zwany miodożerem – dzielne i zawzięte zwierzątko, które nigdy się nie poddaje i z pasją odstrasza nawet silniejszych od siebie wrogów. Chcemy, by zainspirowani ratelową zawziętością beneficjenci pracowali nad swoją samodzielnością, odbudowując swoją wiarę w siebie i bliskich.

Mózgiem akcji pomocowych jest wrocławianka Aleksandra Stemler-Śmidowicz, która od kilku lat w trybie sąsiedzkiej pomocy organizuje żywność, odzież, przybory szkolne i inne niezbędne przedmioty dla mieszkańców Wrocławia i innych miast. Mieszkająca w Warszawie Marzena Dobner ogarnia wszelkie formalności, udziela też pomocy prawnej ratelowym podopiecznym i pomaga Oli wszędzie tam, gdzie to niezbędne.

Jeśli chcesz do nas dołączyć jako wolontariusz lub darczyńca, napisz: pomocnyratel@protonmail.com.

Nasza misja:

Ratelową misję stanowi pomoc społeczna, ale również inne formy aktywności na rzecz Polski i Polaków. Na podstawie § 5 Statutu Fundacji Pomocny Ratel, przyjętego w dniu 25 lutego 2022 roku, realizujemy następujące cele:

  1. Działalność w zakresie pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, potrzebującym wsparcia, wykluczonym społecznie i zagrożonym wykluczeniem społecznym, oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób, w szczególności:
    a. działalność na rzecz osób starszych, w tym osób w wieku emerytalnym,
    b. działalność na rzecz osób niepełnosprawnych (dzieci, młodzieży i dorosłych), w tym
    wyrównywanie szans tych osób,
    c. działalność na rzecz ofiar przemocy i patologii życia rodzinnego,
    d. działalność na rzecz osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniami,
    e. działalność na rzecz osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością,
    f. działalność na rzecz osób bezrobotnych i długotrwale bezrobotnych,
    g. działalność na rzecz osób przebywających w zakładach karnych i poprawczych oraz opuszczających zakłady karne i poprawcze,
    h. działalność na rzecz dzieci i młodzieży wywodzących się ze środowisk zaniedbanych,
    i. działalność na rzecz dzieci i młodzieży wychowujących się poza rodziną,
    j. działalność na rzecz osób chorych psychicznie i w kryzysie psychicznym,
    k. działalność na rzecz osób samotnych,
    l. działalność na rzecz innych osób w trudnej sytuacji życiowej, które potrzebują wsparcia,
    m. działalność na rzecz rodzin osób starszych i osób w wieku emerytalnym, rodzin osób niepełnosprawnych, rodzin ofiar przemocy i patologii życia rodzinnego, rodzin osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniami, rodzin osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, rodzin osób bezrobotnych i długotrwale bezrobotnych, rodzin osób przebywających w zakładach karnych i poprawczych oraz rodzin osób opuszczających zakłady karne i poprawcze, rodzin dzieci i młodzieży wywodzących się ze środowisk zaniedbanych, rodzin dzieci i młodzieży wychowujących się poza rodziną, rodzin osób chorych psychicznie i w kryzysie psychicznym, rodzin osób samotnych, rodzin inwalidów oraz rodzin innych osób w trudnej sytuacji życiowej, które potrzebują wsparcia.
  2. Działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej inwalidów, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i wykluczonych społecznie, oraz rodzin tych osób.
  3. Propagowanie wiedzy o potrzebach osób w trudnej sytuacji życiowej, potrzebujących wsparcia, wykluczonych społecznie i zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności osób starszych i osób w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych, ofiar przemocy i patologii życia rodzinnego, osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniami, osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, osób bezrobotnych i długotrwale bezrobotnych, osób przebywających w zakładach karnych i poprawczych oraz osób opuszczających zakłady karne i poprawcze, dzieci i młodzieży wywodzących się ze środowisk zaniedbanych, dzieci i młodzieży wychowujących się poza rodziną, osób chorych psychicznie i w kryzysie psychicznym, osób samotnych, inwalidów, innych osób w trudnej sytuacji życiowej, które potrzebują wsparcia, oraz rodzin tych osób.
  4. Propagowanie potrzeby zwiększenia zakresu pomocy systemowej, instytucjonalnej, społecznej i wolontaryjnej osobom w trudnej sytuacji życiowej, potrzebującym wsparcia, wykluczonym społecznie i zagrożonym wykluczeniem społecznym, w szczególności osobom starszym i osobom w wieku emerytalnym, osobom niepełnosprawnym, ofiarom przemocy i patologii życia rodzinnego, osobom uzależnionym i zagrożonym uzależnieniami, osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością, osobom bezrobotnym i długotrwale bezrobotnym, osobom przebywającym w zakładach karnych i poprawczych oraz osobom opuszczającym zakłady karne i poprawcze, dzieciom i młodzieży wywodzącym się ze środowisk zaniedbanych, dzieciom i młodzieży wychowującym się poza rodziną, osobom chorym psychicznie i w kryzysie psychicznym, osobom samotnym, inwalidom, innym osobom w trudnej sytuacji życiowej, które potrzebują wsparcia, oraz rodzinom tych osób.
  5. Promocja i organizacja wolontariatu.
  6. Pomoc prawna i zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa w celu ochrony praw i poprawy bezpieczeństwa obywateli.
  7. Działalność na rzecz upowszechniania i ochrony praw konsumentów.
  8. Działalność na rzecz ochrony środowiska naturalnego, dziedzictwa przyrodniczego i zwierząt; działalność proekologiczna, w tym działalność w zakresie niemarnowania żywności, przekazywania używanych przedmiotów, ponownego wykorzystywania odpadów i zmniejszania ilości produkowanych odpadów, oraz edukacja w tym zakresie.
  9. Działalność w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.
  10. Działalność w zakresie wspierania rodziny i rozwoju pieczy zastępczej.
  11. Działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży, oraz na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka.
  12. Działalność w zakresie promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy.
  13. Działalność w zakresie pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą.
  14. Działalność w zakresie wspierania dobroczynności.
  15. Działalność w zakresie rozwoju przedsiębiorczości, w tym różnych form ekonomii społecznej, idei kredytu społecznego i społecznej odpowiedzialności biznesu.
  16. Działalność w zakresie ochrony i promocji zdrowia, w tym działalności leczniczej w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 295 i 567 z późn. zm.).
  17. Działalność charytatywna.
  18. Działalność na rzecz pomocy Polonii i Polakom za granicą.
  19. Działalność na rzecz kombatantów i osób represjonowanych, weteranów i weteranów poszkodowanych w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 1569 i 1726).
  20. Działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn oraz przeciwdziałania przemocy.
  21. Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.
  22. Działalność naukowa i naukowo-techniczna, a także działalność na rzecz rozwoju nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.
  23. Działalność oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów.
  24. Działalność kulturalna, na rzecz rozwoju sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
  25. Działalność na rzecz podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
  26. Działalność w zakresie kultury fizycznej i sportu.
  27. Działalność w zakresie wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę.
  28. Działalność w zakresie wspierania kultu religijnego, w tym m.in. wspierania chrześcijaństwa i Kościoła rzymskokatolickiego.
  29. Działalność na rzecz porządku i bezpieczeństwa publicznego.
  30. Działalność na rzecz obronności państwa i działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.